مرجع آموزش مجازی و غیرحضوری 6 پایه ابتدایی

آموزشی فرهنگی طرح درس تربیت بدنی

آموزشی فرهنگی طرح درس تربیت بدنی


فعالیتهای مقدماتی


1- مشخصات کلی

ماده درسی: تربیت بدنی دوره ابتدایی پایه سوم 

هدف کلی:

آشنایی فراگیران با مهارت دویدن از دسته مهارت های پایه

اهداف جزیی:

1- دانشی:

الف ) فراگیران با اصول دویدن صحیح آشنا می شوند

ب) فراگیر نحوه دویدن صحیح را بیان می کند.

ج) فراگیران با اصول ایمنی در دویدن آشنا می شوند.

2- مهارتی:

الف) فراگیر پس از پایان تدریس در هنگام افزایش سرعت زانوها را بالاتر بیاورد.

ب ) فراگیر پس از تدریس برای بالابردن سرعت خود گامهای بلند و سریع بردارد.

ج) فراگیر پس از تدریس حرکات دست و پا را هماهنگ انجام می دهد.

د) فراگیر پس از تدریس تنه خود را به سمت جلو حرکت دهد.

ه) فراگیر پس از تدریس سر خود را به صورت قائم روی بدن نگه دارد.

و) فراگیر پس از تدریس دستها و پاها را مخالف

3- نگرشی:

الف) فراگیر سعی می کند تمرینات خود را با علاقه انجام دهد.

ب) فراگیر به انجام فعالیتهای مربوط دویدن تمایل دارد.

ج) فراگیر به ورزش کردن علاقه مند می شود و برای آموختن یک رشته ورزشی اظهار علاقه می کند.

وسایل مورد نیاز: ضبط صوت – نوار ورزشی مخروط کاور



مراحل تدریس: 3 دقیقه



الف) آماده سازی:

ابتدا کلاس را از نظر اداری و سازمانی آماده می کنیم. در این مرحله به فعالیتهای زیر پرداخته می شود:

1- حضور و غیاب که قبل از آغاز کلاس توسط سرگروه ها انجام خواهد گرفت و گزارش غایبین به آموزگار داده خواهد شد.

2- تعویض لباس که در ساعت تفریح قبل از آغاز کلاس انجام می شود و بررسی کامل بودن و مناسب بودن لباس ها به عهده سرگروه ها بود و گزارش آن ارائه خواهد شد.

3- گروه بندی: این کار در ابتدای سال تحصیلی انجام می شود و هر سه ماه یک بار گروه ها تعویض می شوند.

4- بررسی شرایط محیطی و آب و هوا جهت تشخیص انجام ورزش کلاسی یا در محوطه باز و انتخاب فضای مناسب

5- صف آرایی و چک کردن ظاهر لباس ها از نظر ایمنی ( بسته بودن بند کفش ها و…)

6- ترتیب صف که از کوتاه به بلند در یک صف قرار می گیرند.

ب) آمادگی بدنی: 7 دقیقه

در این مرحله با الهام گرفتن از طبیعت و نیز بازیها وشعرها در مدت کم هیجان لازم را برای افزایش کارآیی بدن کودکان فراهم می کنیم.

الف) عمومی :

معلم

دانش آموز

آروم آروم راه برو

آروم آروم راه میرم

تا سرخط راه برو

تا سرخط راه میرم

حالا کمی تندش کن تندتر و تندترش کن

بچه ها سریع می دوند

حالا کمی آهسته ، بپا نشی تو خسته

بچه ها آهسته تر می روند

من وسط زمینم رو کن به من ببینم

بچه ها همه رو به معلم می ایستند.

می تونی پروانه شی، بپری ورارونه شی

می شه که پروانه شم بپرم وراونه شم

بچه ها حرکت پروانه را انجام می دهند و با یک پرش روی کمر خم می شوند


دست بزن و راه برو

دست می زنم راه میرم 2

اینور و اونور برو

این ور و اونور می رم ( مارپیچ حرکت می کند)

دستاروبالا ببر بذار اونو پشت سر حالا تو بشمار با من

1 و 2 و 3 و 4 ( 2)( فشار و مقاومت )

حالا دستاتو بردار روی پیشونی بگذار

1 و 2 و 3 و 4

یه درو دیگه راه برو رو پنجه ها راه برو

یدور دیگه راه میرم رو پنجه ها راه میرم

بشین بشین و پاشو رو کمرت دولا شو

می شینم و پا میشم رو کمر دولا میشم

بچه ها یک بار بلند می شوند و می نشینند و سپس خم شده دستها را به روی پا می رسانند

پاورچین و پاورچین روی زمینو ببین 3

بچه ها خم می شوند و مچ پاهارو می گیرند و راه میروند

یه درو دیگه راه برو رو پاشنه ها راه برو

یه دور دیگه راه میرم رو پاشنه ها راه میرم

سوت که زدم زود بایست( سوت می زند) نمره تو چنده؟

بیست ( فریاد می زنند و تکرار میکنند نمره تو چنده بیست)


ب) گرم کردن اختصاصی:

در این قسمت از آنجا که بیشتر حرکات بر روی پا استقرا دارد چند حرکت کششی و انعطافی برای تقویت عضلات پاها انجام می دهیم.

کشش عضلات ساق پا – عضلات ران

دانش آموزان به حالت نیم دایره در مقابل آموزگار قرار می گیرند و حرکات زیر را به ترتیب انجام می دهند.

1- دانش آموزان در حالت ایستاده یک پای خود را از زانو خم می کنند و پنجه پای را با دست موافق می گیرند و به سمت بالا حرکت می دهند تا در عضلات ساق پا کشش ایجاد شود. پس از 10 ثانیه پای خود را عوض می کنند

2- دانش آموزان پا را از زانو خم می کنند و مچ پا را با دست موافق می گیرند. بعد از مفصل ران پای خود را به سمت عقب حرکت می دهند تا در عضلات چهار سر ران کشش ایجاد شود. 10 ثانیه برای هر دو پا انجام می دهند.

3- دانش آموزان در یک ستون با فاصله یک دست از دیوار می ایستند . بعد با بدن کاملا کشیده به طرف دیوار متمایل می شوند کف دست ها را به دیوار حرکت می دهند( پاشنه پاها از زمین جدا نمی شود) 10 ثانیه مکث می کنند تا عضلات پشت پا کشیده شود.


ارزشیابی تشخیصی:

1- آیا می تواند در حین راه رفتن مسیر خود را عوض کند؟

2- آیا می تواند بدون آنکه بدود سریع راه برود؟

3- آیا می تواند روی سطوح مختلف ( پنجه، پاشنه ، سطح داخلی و خارجی پا را ه برود؟

توجه توجه :این ارزشیابی در حین انجام آماده سازی بدن که با شعر انجام شد صورت می گیرد و اشکالات برطرف می شود.



پیاده کردن هدف: 20 دقیقه



دویدن حالت سریع تری از راه رفتن است . در دویدن ، تماس بدن از زمین برای یک لحظه به طور کامل قطع می شود و بدن در فضا به طرف جلو حرکت می کند. در حین حرکت انگشتان پا خمیدگی بیشتری پیدا می کند و ساق ها به طرف بالا کشیده می شود. فرود با نیروی بیشتری انجام می گیردو دست و پای مخالف نیز آهنگین و منظم حرکت می کند.


مراجل اجرا:

معلم

دانش آموز

روی سینه ی پاها بدوید

روی سینه پا می دوند

بگذارید دست ها به طرف جلوی بدن حرکت کنند

انجام می دهند

با حفظ حالت های مناسب ، آرام و سریع بدوید. سپس در حالتی که احساس راحتی می کنید بدوید. با آهنگ بدوید

آرام ، سریع و با آهنگ می دوند

بدوید و با شنیدن صدای علامت به طور ناگهانی متوقف شوید. با شنیدن صدای علامت به طرف عقب و پهلو بدوید و بایستید

با شنیدن صدای علامت می ایستند و به پهلو می دوند

بدویدئ و از روی طنابی که دو نفر آن را تاب می دهند بپرید . دوباره از طناب عبور کنید و به جای اول برگردید.

از روی طناب می پرند و آنچه خواسته شده است را انجام می دهند

از روی یک خط به طور زیگزاگ بدوید و به آهنگ دست و پا توجه کنید.

با توجه به دست و پا می دوند

مانند آهویی که از تعقیب شکارچی می گریزد بدوید

می دوند

تا آنجا که می توانید سریع و سنگین بدوید

سریع و سنگین می دوند.

بدن را شل کنید و بدوید و سپس آرام بدوید

انجام می دهند



بازی


نام بازی: تخریب چی سن بازیکنان: 8 تا 10 سال مدت : ا تا 3 دقیقه

سازماندهی: صف تعداد بازیکنان: 10 تا 20 نفر وسایل: کاور ،‌ مخروط(20 )


شرح بازی

بچه ها را به دو گروه مساوی تخریب چی و سازنده تقسیم می کنیم.مخروط ها را به طور تصادفی در محوطه بازی مستقرمی کنیم. به گروه تخریب چی که کاور پوشیده اند ( یا مقنعه ها را در مانتو گذاشته اند فرمان می دهیم در حال راه رفتن آرام با فشار انگشت دست مخروط ها را واژگون کنند و گروه سازنده نیز در همین حال دوباره مخروط ها را به حالت اولیه در می آورند. با سوت زدن یا پخش موسیقی این کار را ادامه می دهند که ناگهان سوت نواخته می شود یا موسیقی قطع می گردد و بچه ها می ایستند. بعد مخروط ها شمارش می شوند هر کدام بیشتر بود برنده هستند در دور بعدی با حرکت دویدن و سریع تر این کار انجام می شود وبه همین ترتیب ادامه می یابد.



مرحله بازگشت به حالت اولیه و جمع بندی نهایی: 3 دقیقه


در مرحله اصلی، ضربان و سرعت دستگاه گردش خون و تنفس به اوج خود می رسد. از دیدگاه عاطفی نیز احتمالاً تغییراتی به جهت برد و باخت و یا برخوردهای جسمانی به وجود می آید. یکی از نتایج فعالیت های انجام شده تعرق و شستن گرد و غبار محیط بربدن است به این ترتیب اقداماتی انجام شود تا دانش آموز برای حضور در کلاس بعدی آماده گردد.

در این مرحله راه رفتن آرام و نفس گیری ، انجام حرکات کششی برای آرام کردن ضربات قلب و دستگاه گردش خون و تنفس انجام شده و تذکرات مهم بهداشتی ، اخلاقی و اجتماعی صورت می گیرد.

با خواندن یک شعر می توان بازگشت به حالت اولیه را اجرا کرد.

شعر

نو غنچه ای بودم توی دست تو آب به من دادی باز شدم تو دستت آه ( دستها را باز می کنند)

ناگهان یک بادی وزید برگا رقصیدند پرهام لرزیدند ( حرکت تناوبی دستها و شل کردن عضلات دست)

افتادم ز دستت آه افتادم ز دستت (خم شدن به سمت پایین و شل کردن عضلات کتف ومچ)

از زمین منو برداشتی منو برداشتی دوباره کاشتی آب به من دادی

یک نفس کشیدم آه یک نفس کشیدم ( راست شدن و صاف شدن)

شاپرک پر زد آمد دور من چرخید ( حرکت دورانی دستها و ضربدری حرکت کردن )

با تو خندیدم من آه با تو خندیدم من

بسته شدند برگای من چشمای من ( جمع کردن دستها دور بدن و بستن چشمها )

خوابیدم رو پرهام آه خوابیدم رو پرهام ( چند لحظه سکوت )


سیاهه رفتار

عالی

متوسط

ضعیف

1- فراگیر دستورات اجرایی را به خوبی انجام می دهد.

2- فراگیر با توجه به آنچه آموخته است به نحوه صحیح می دود

3- برای انجام فعالیت ها با علاقه شرکت و فعالیت می کند

4- اصول ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند.

5- هنکام افزایش سرعت زانوها را بالا می آورد

6- هنگام افزایش سرعت بازوان را سریع تر حرکت می دهد

7- هنگام افزایش سرعت تنه را به جلو می راند

8- در دویدن گام های بلند تر و سریع تر برمی دارد

9- در دویدن های طولانی سرعت حرکات بازوان را کاهش می دهد

10 هنگام دویدن دست و پاهای مخالف را هم زمان حرکت می دهد


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.